Četrtek, 4. december 2025, ob 19:30
Kazinska dvorana SNG Maribor
Ansambel Il Parrasio je bil ustanovljen februarja 2024 na Kraljevem konservatoriju v Haagu s strani štirih glasbenikov iz Italije, Slovenije, Japonske in ZDA. Maja 2024 je imel ansambel čast sodelovati v Amandine Beyerjevi Gli Incogniti Academy in se nato uvrstil v finale CIMA Early Music Competition, kar mu je prineslo rezidenco za leto 2025/2026 pri znanem dirigentu Williamu Christieju v Thiré, Centre Culturel des ArtsFlorissants. Poleti 2025 so predstavili program v Singelkerk Utrecht v okviru serije Fringe Festivala stare glasbe v Utrechtu. Nedavno je ansambel osvojil glavno nagrado in posebno nagrado občinstva Rovereto, City of Peace na tekmovanju Premio Bonporti v Roveretu v Italiji.
Il Parrasio bo svoje programe in strast predstavil na prizoriščih v Haagu (Musica Antica), Benetkah (Abbazie in Festival) in Mariboru (Carpe artem) v letu. Nedavno so bili med prijavami iz vse Evrope izbrani za prestižni evropski program S-EEEmerging za leti 2026 in 2027.
Od svoje ustanovitve se ansambel večinoma posveča beneškemu repertoarju, saj ga očara živahen in izrazit slog, ki je imel ključno vlogo pri razvoju različnih glasbenih oblik po vsej celini. Zato na tem mestu omenimo še izvor njihovega imena Il Parrasio. Izhaja namreč iz Il Bosco Parrasio, imena gozda, ki se razprostira nad mestom Rim, kjer so se vsako poletje srečevali veliki umetniški umi arkadskih pesnikov, da bi razpravljali o strategijah, s katerimi bi vse vidike italijanske umetniške kulture usmerili stran od pretiranega razkošja visokega baroka in nazaj k bolj preprostim in naravnim slogom. Ti samooklicani Arkadijci – skupina znamenitih osebnosti z različnih področij – so tako poimenovanje kot vrednote črpali iz znamenite grške pokrajine Arkadije, ki je v antiki slovela po svojih miroljubnih, idealističnih ljudeh in njihovem harmoničnem odnosu z neokrnjeno naravo.
Program
Maurizio Cazzati: Ples kmetov (Ballo de' Contadini) in Ples nimf (Ballo delle Ninfe) v D-duru in e-molu iz cikla Komorni utrinki (Trattenimenti per Camera), op. 22
Tarquinio Merula: Ples Pollicio (Ballo detto Pollicio), op. !2, št. 24, Ples Gennaro (Ballo detto Gennaro), op. !2, št. 23
Giovanni Legrenzi: Triosonate, op. 2, št. 2, “La Spilimberga”
Tomaso Antonio Vitali: Ciaccona v C-duru, op. 7
Giovanni Battista Buonamente: Sonata za dve violini in basso continuo v d-molu
Maurizio Cazzati: Sonata, op. 18, št. 2, “La Varana”
Giovanni Legrenzi: “La Frangipana”, št. 3
Pietro Locatelli: Triosonata, op. 5, št. 5, “Pastorale”
Salamone Rossi: Četrta sonata na temo arije Ruggiero
Marco Uccellini: Arija na temo Bergamasce
Arcangelo Corelli: Ciaccona, op. 2, št. 12
Antonio Vivaldi: Triosonata v d-molu, op. 1, št. 12, “La Folia”



